Версія для друку
Четвер, 19 вересня 2019 17:03

«Рідну землю пам'ятай, пам'ять онукам передай»

За рішенням Верховної Ради у другу неділю вересня на державному рівні вшановують роковини депортації – примусового виселення українців з Лемківщини, Надсяння, Холмщини, Південного Підляшшя, Любачівщини, Західної Бойківщини у 1944–1951 роках. Цього року виповнюється 75 років від початку депортації українців до УРСР.

З нагоди пам’ятної дати у Рожищенському історико-краєзнавчому музеї відбувся тематичний захід «Рідну землю пам'ятай, пам'ять онукам передай».

Історик, завідувач основним видом діяльності музею Роман Трофімчук, підготував цікаву та пізнавальну виставку, а також поділився своїми знаннями про історичні події того часу  із старшокласниками Рожищенської ЗОШ №1.

На зустріч із молоддю прийшла голова райдержадміністрації Інна Гайворонська, яка розповіла родинну історію депортації українців до УРСР. «Сторінка історії, яка сьогодні нас тут зібрала, це сторінка про пам’ять і життя українців, яких депортували. А той хто не знає своєї історії – той не має майбутнього. І лише пам’ятаючи, цінуючи, шануючи і віддаючи належне кожній героїчній сторінці, ми можемо мати майбутнє», - підсумувала Інна Михайлівна.

DSCN5781

DSCN5797

Історична довідка.

У 1944–1946 роках, понад 482 тисячі українців примусово переселили до УРСР. Це здійснили комуністичні режими СРСР і Польщі із застосуванням терору, репресій, конфіскації майна, обмеження політичних, соціальних, економічних і культурних прав людей. Виселяли українців у різні регіони УРСР – від Галичини до Причорномор’я, Слобожанщини та Донеччини.

У 1947 році тих українців, що відмовились виїжджати до СРСР, польська влада в ході Акції “Вісла” депортувала на північ і захід Польщі. Впродовж кількох місяців було депортовано майже 150 тисяч українців.

Ще кілька десятків тисяч українців були позбавлені батьківських домівок під час обмінів прикордонними ділянками між СРСР та Польщею у 1948, 1951 роках.

 

Відділ з питань організаційної роботи, внутрішньої та інформаційної політики апарату райдержадміністрації.

Переглядів 346 Останнє редагування Четвер, 19 вересня 2019 17:10