19 грудня 2018 ОФІЦІЙНИЙ ВЕБ-САЙТ

АРХІВ НОВИН

« Грудень 2018 »
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            
  Рожище
 

21

П'ятниця, 15 грудня 2017 13:43

Володимир Мосійчук: «В Литві я побачив медичну реформу в дії. Сподіваюся, що зовсім скоро такі зміни відбудуться й у нас»

19 жовтня Верховна Рада України  проголосувала у другому читанні Закон про медичну реформу. Втім, чимало людей сприймають її з острахом, мовляв, щоб не стало гірше.

Що передбачено медичною реформою? Людям нададуть гарантований пакет послуг та препарати за рахунок держави. Безоплатною буде екстренна, первинна та паліативна медична допомоги. Для лікування впровадженно принцип – «гроші ходять за пацієнтом», тобто сімейний лікар буде отримувати кошти за кожного хворого.

Побачити медичну реформу, яку пропонують українцям зараз, довелося головному лікарю Рожищенського районного центру первинної медико-санітарної допомоги Володимиру Мосійчуку. В рамках проекту Світового банку «Поліпшення охорони здоров'я на службі у людей» волинські медики відвідали Литву. Те, що там побачили – змусило подивитися на медичну реформу по-новому.

Литва – країна пострадянського простору, теж отримала в спадок радянську модель медицини. За роки незалежності в Прибалтиці встигли чимало, зокрема зробили медичні послуги якісними та доступними для населення.

В Україні планують починати реформи з первинної ланки медицини, тому волинська делегація з особливим інтересом вивчала принципи її діяльності у Литві під час тематичного семінару.

- Перша частина семінару – теоретична. Нам розповідали про реформування охорони здоров’я в Литві, її систему. Зміни у них почалися в 1997 році. Тоді литовці відмовилися від радянської моделі медицини та почали активне впровадження страхової. У 2004 році вони вступили в Євросоюз. Це дало їм змогу вчитися у Німеччині, Франції та в інших країнах Європи. Тепер досвід у них переймаємо ми, - поділився враженнями Володимир Мосійчук.

IMG 93fe30270e709a0204915d556b3acb4b V

IMG 423431e9be0fe95467409b28abc99538 V

Що ж таке страхова медицина по-литовськи? Власне цю модель впровадили в себе багато країн Європи і світу. Її принцип в тому, що з заробітної плати кожної працюючої людини відраховується 9%, зайняті працею приблизно 45% населення. Інші – не працюючі: діти, пенсіонери та ін. забезпечені безкоштовною первинною та вторинною медичною допомогою, навіть санаторно-курортним лікуванням.

- Нам довелося спілкувалися з пацієнтами, які отримали травми. Держава забезпечила їх всім необхідним для лікування: медикаментами, ендопротезуванням, якісною реабілітацією. Всі витрати на лікування покрила медична страховка. До слова, про медикаменти: в Литві безкоштовних ліків – майже 2000 найменувань. У нас цей перелік набагато менший, на сьогодні це 427 препаратів. Однак, з 2018 року кількість найменувань безкоштовних ліків має збільшитися, - розповідає Володимир Мосійчук.

В Литві медична допомога надається цілодобово. У разі екстренного звернення пацієнта оплату отримує той лікар, який прийняв його. В повноваженнях сімейного лікаря скеровувати пацієнтів до профільного спеціаліста, якщо така потреба виникає. На один прийом держава виділяє 50 євро.

В Україні система «гроші ходять за пацієнтом» має ввійти в дію з 1 січня 2018 року. Сума, звісно, менша ніж в Литві – 370 гривень, приблизно 11 євро на одного працевлаштованого хворого, та 740 гривень для дітей і пенсіонерів. Однак, поступово сума витрат на пацієнта буде зростати.

Медицина Литви створила максимально комфортні умови для населення. З впровадженням реформ повністю перейшли на електронний документообіг. Картка пацієнта  - чіпована, зберігається і в паперовому, і в електронному варіантах. Під час прийому рецепт лікар виписує миттєво, заповнюючи форму на комп’ютері, та одразу надсилає його до аптеки через інтернет. Пацієнт безкоштовно отримує ліки, пред’явивши документ та назвавши своє прізвище. Якщо ж призначений безплатний препарат якимось чином не влаштовує хворого, він може отримати інший, наприклад імпортний, але вже доплативши певну суму.

IMG 87320dbf1b791a18e2d5910c0bac3d38 V

IMG edcd35292282fba623e04cb0660634d7 V

За свою роботу литовські медики отримують достойну зарплату. А за якісне виконання професійних обов’язків, вчасну діагностику та здорове населення на дільниці – ще й премію. 

- В Литві діє система стимулювання медпрацівників до роботи. Наприклад: вчасно провели щеплення, діагностували онкозахворювання на ранній стадії, здійснили виїзд до хворого швидше, ніж передбачено нормативом – отримаєш чималу премію, яка може сягати до 500 євро. А це не багато і не мало – половина зарплатні. Рядовий лікар в Литві отримує зарплату в 1000 євро, медсестра – 800. Звісно, за таких умов лікарі та молодший медперсонал і хочуть, і будуть працювати. У нас зараз молодий лікар, медсестра, санітарка і водій мають однакову зарплату, наші люди працюють без стимулу. Тому країні медична реформа однозначно потрібна, - резюмує Володимир Антонович.

 Власне, з впровадженням медичної реформи зросте і зарплата українських медичних працівників, це передбачено державним бюджетом на 2018 рік.

В європейській Литві теж було не без труднощів, спочатку люди сприймали медичну реформу  неоднозначно, були невдоволені і скептично ставилися до нововведень. Але пройшов час, зараз усіх все влаштовує, адже зміни відчутні.  Населення  застраховане і має гарантовані державою якісні медичні послуги.

IMG eacd2770a4f74d465aaca47d43ce1d0f V

IMG 2365b5ad1ab6fb3d95641bb31f751e02 V

Хоча там теж ще є над чим працювати, реформування медичної галузі в Прибалтиці розпочали ще 20 років тому, але  до кінця ще не втілили.

Володимир Мосійчук знає, країну чекають труднощі, у порівнянні з Україною – Литва досить маленька – майже 2,8 мільйони населення, їм простіше, адже міське населення переважає сільське. Нас же – 45 мільйонів, кількість сільських жителів переважає. Для надання якісних медичних послуг в Україні влада має подбати про транспортне та технічне забезпечення медиків, але це питання часу, якщо реформа вже в дії, за день усього не зробиш.

В Литві реформа торкнулася не лише медичних послуг, але і функціонування закладів медичної галузі. Там кошти спрямовуються на лікувальний заклад, а його керівник може вирішити, що відремонтувати або ж придбати, тому в лікарнях відчутний технічний прогрес.

В Литві самолікування – платне. Власне, такий же принцип планують впровадити і в Україні. Якщо людина звернулася до лікаря, і він дав направлення на обстеження (рентген, УЗД діагностика, аналізи) – все безкоштовно. Але якщо людина прийшла без направлення з власної ініціативи зробити той же рентген – послуга платна. До слова, в Литві розвинена реабілітація та санаторно-курортне лікування, лікарі активно працюють над тим, щоб не допустити інвалідності в пацієнта. Якщо цього не вдається зробити на 100%, то мінімізувати наслідки хвороби на людський організм.

- Я отримав від поїздки надзвичайні і тільки позитивні враження. Не хотілося покидати Литву, адже це гарна країна, з високим рівнем культури, а головне є чого навчитися, побачити і порівняти. Литовці хочуть нас навчити розпоряджатися коштами, надавати ефективну медичну допомогу задля комфорту людей, - каже Володимир Мосійчук. - Я зрозумів:  те, що робиться в Україні – не марно, адже нашу застарілу медичну систему пора докорінно змінювати. В Литві я побачив медичну реформу в дії, сподіваюся, що зовсім скоро такі зміни відбудуться й у нас»

Відділ з питань організаційної роботи, внутрішньої та інформаційної політики.

Переглядів 234 Останнє редагування П'ятниця, 15 грудня 2017 15:43

 

 

Розробка: Відділ інформаційних технологій
апарату Волинської облдержадміністрації
Інформаційне наповнення:
Рожищенська районна державна адміністрація
441355

Банери

Усі права на матеріали, розміщені на цьому сайті, належать Рожищенській райдержадміністрації.
Адреса: 45100, м.Рожище, вул. Грушевського, 12, ф.22291, т.21382, E-mail: info@rozhadm.gov.ua
© 2014 rozhadm.gov.ua